Akasya Balı Faydaları⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
237

Akasya balı, kendine has bir görüntüye ve kokuya sahiptir. Bu bal çeşidi her ne kadar çok bilinen bir bal olmasa da oldukça lezzetli ve faydalıdır. Bu bal çeşidi antibakteriyel olduğu gibi pek çok hastalık ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de kullanılmaktadır.

Akasya balının faydalarını, nasıl üretildiği ve kendine has özelliklerini aşağıdaki yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.


Akasya Balı Nedir?

Akasya balı, akasya ağacından toplanan nektarlar ile üretilmektedir. Genelde Doğu Karadeniz bölgesinde görülen bu ağaç, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. Çiçeklerin üzerinde yer alan nektarlar arılar tarafından toplanır ve bal üretilir.

Akasya balı antibakteriyel olarak en çok tercih edilen bal çeşitlerinden bir tanesidir. Bu yüzden, ağız yaraları, verem, ülser gibi hastalıklarda sık kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengin bir bal çeşididir.


Akasya Balı Faydaları

Akasya balının güçlü bir şifa kaynağı olduğundan bahsettikten sonra tüm özelliklerini ve faydalarını sıralamak isteriz. Akasya balının faydaları şu şekildedir:


1.Yaraların İyileşmesini Sağlar

Akasya balı, güçlü bir antibakteriyel olduğu için, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Özellikle ağızda oluşan aft ve yaralara karşı sık olarak kullanılmaktadır.

2. Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Savaşır

Akasya balı antibakteriyel olduğu gibi solunum yolu hastalıkları yaşayan kişiler için de kullanılmaktadır. Özellikle astım, bronşit ve verem gibi sorunlar yaşayanlara tavsiye edilir. Aynı zamanda öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleri olanların şikayetlerini hafifletir.

3. Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Sindirim sistemini temizleme özelliğe sahip bir besindir. En büyük özelliği ise bağırsak iltihaplarının giderilmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra bağırsaktaki adalelerin hızlanmasını ve böylece metabolizmanın aktif çalışmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

4. Büyüme Ve Gelişmeye Yardımcı Olur

Akasya balı, vücuttaki kemiklerin ve dişlerin gelişmesine yardımcı olur. Bu yüzden gelişim çağındaki çocuklar için oldukça uygundur. Aynı zamanda kansızlıktan kaynaklı olan yorgunluğun da giderilmesini sağlar.

5. Ağrıların Giderilmesinde Etkilidir

Çoğu bal türünde olduğu gibi ağrıların hafiflemesi için de kullanılabilir. Özellikle bel ağrısı olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra stresi azalttığı da bilinmektedir.

6. Cilt Lekelerini Temizler

Akasya balı cilt sağlığı için de önemli bir rol oynar. Hem yaraların iyileşmesini hem de ciltteki lekelerin temizlenmesine yardımcı olma özelliğine sahiptir.


Ihlamur Balı Nasıl Üretilir?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere, Akasya balı genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde üretilmektedir. En meşhur yeri ise Artvin ve Kaçkar bölgesidir. Akasya balı, genelde yerli safkan ve Kafkas arıları kullanılarak toplanmaktadır. Kaçkar Dağlarının uzantısından Artvin bölgesine kadar olan bölgeyi kapsamaktadır.

Akasya ağaçlarının çiçeklerinde yer alan nektarlar bu arılar tarafından toplanır ve bal üretilir. Bu dönem genellikle Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşmektedir. Akasya balı üretmek oldukça tecrübe gerektiren ve dikkat edilmesi gereken bir iştir.


Akasya Balının Özellikleri

Akasya balının diğer ballara göre fiziksel olarak biraz daha farklı olduğundan bahsetmiştik. Oldukça kaliteli ve değerli olan bu bal çeşidinin özellikleri ise şu şekildedir:

  • Doğal şartlarda kendine has bir kokuya sahiptir.
  • Tadı diğer bal çeşitlerinden ayırt edilebilecek bir şekilde farklıdır.
  • Tedavi ve tatlandırıcı olarak çokça tercih edilmektedir.
  • İçeriğinde organik asit, enzimler, vitaminler ve mineraller yer almaktadır.
  • Rengi açık sarı, altın rengi tonlarında ve parlak olarak görülür

Akasya Balı Nasıl Tüketilir?

Şifa deposu olan bu balın dikkatli ve abartılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Şifa için kullanılmak istenirse, sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Bu sayede boğazınızı ve sindirim sisteminizi temizleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çam Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Bunun yanı sıra normal şekilde, aşırıya kaçılmadan kahvaltılarda da tüketilebilir. Ayrıca ılık sütün içerisine karıştırılabilir. Çocuklara vermek için; kızarmış bir dilim ekmeğin üzerine kaymakla beraber sürülebilir ve üzerine tarçın eklenebilir. Bu sayede oldukça lezzetli bir seçim olacaktır.
NOT: 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal verilmemelidir!


Akasya Balı Fiyatı

Akasya balı diğer bal çeşitlerine oranla genel olarak daha az üretildiği için ve oldukça emek gerektirdiğinden dolayı fiyatları pek çok bal çeşidine göre pahalı olarak görülebilir. Akasya balının kilosu ortalama olarak 200-250 ₺ olarak kabul edilebilir. Bu fiyat enflasyon ve üretim koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Akasya Balı Nereden Satın Alınır?

Diğer bal çeşitlerinde olduğu gibi, Akasya balında da hile yapılabilmektedir. Bunun için kesinlikle güven duyulan bir işletmeden satın alınması gerekir. Bir diğer seçenek ise internet üzerinden güvenilir ve şeffaf e-ticaret sitelerini kullanmak olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise sitenin güvenilir olması ve şeffaf bir şekilde bal analiz raporlarının müşteriyle paylaşılmasıdır. Bunun yanı sıra kargoyla beraber satın alınan balın analiz raporunun gönderilmesi de önemli bir etkendir. Böylece gerçek ve organik bala kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

Akasya Balının Faydaları Nelerdir?

Akasya balının en büyük özelliği antibakteriyel olmasıdır. Özellikle ağız yarası gibi iltihaplı yaraları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Bununla beraber, sindirim sistemini de temizleme özelliğine sahiptir.

Akasya Balı Nerede Üretilir?

Akasya balı, Akasya ağaçlarının çiçeklerinden toplanan nektarlar ile üretilir. Genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde üretilmesinin yanı sıra, daha çok Kaçkar Dağı çevresinde ve Artvin'de üretilmektedir. Bazı yerlerde Kafkas Akasya balı olarak da bilinmektedir.

Akasya Balının Özellikleri Nelerdir?

Akasya balı diğer ballara göre daha farklı bir görünüme sahiptir. Özellikle renginin açık sarı ve parlak olmasıyla fark edilmektedir. Ayrıca kendine has güzel bir kokuya sahiptir. Bunun yanı sıra hoş bir tadı da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here