Ayçiçek Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
173

Ayçiçek balı özellikle sofralarda sık görülen bir bal olarak bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere arılar tarafından ayçiçeklerinin üzerindeki nektarların toplanmasıyla elde edilmektedir. Dolayısıyla özellikle Trakya bölgesinde üretilmektedir.

Oldukça kolay üretilen ve lezzetli olan bu bal, kahvaltılarda kullanılabilir. Ayçiçek balı faydaları, nasıl üretildiğini, hangi bölgelerde bulunduğunu ve pek çok sorunun cevabı için içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz.

Ayçiçek Balı Nedir?

Ayçiçeğinin en sık görüldüğü yer olan Trakya bölgesinde üretilen bu bal çeşidi, parlak bir renge ve kendine has bir aromaya sahiptir. Pek çok arıcı bu bal çeşidini kovanlarında arıların kış yiyeceği olarak da kullanır. Bunun yanı sıra çiçek balıyla karıştırılabilir ve helva işleminde kullanılabilir.

Ayçiçek balının bir diğer özelliği ise çabuk kristalize olmasıdır. Halk arasında şekerlenme olarak tabir edilen bu durum balın gerçek olduğunun kanıtıdır. Aynı şekilde çiçek balı da kristalize olmaktadır. Eğer tükettiğiniz bal 15 derece altında kristalleşmiyorsa, balın organik olduğundan şüphe duyulmalıdır.

Ayçiçek Balı Faydaları

ayçiçek balı

Diğer bal çeşitleri gibi ayçiçek balı da oldukça faydalı bir gıdadır. İçeriğinde enzimler, amino asitler ve faydalı pek çok bileşen barındırmaktadır. Buradaki en önemli detaylardan bir tanesi ise balın organik ve çiğ olmasıdır. Ayçiçek balının faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

1. Antibakteriyel Özelliği Vardır

Diğer bal çeşitleri gibi ayçiçek balı da antibakteriyel özelliğe sahiptir. Arıların salgıladığı enzimler ve glukoz sayesinde hidrojen peroksit ortaya çıkar. Bu madde ise doğal bir antibakteriyeldir. Dolayısıyla ayçiçek balı bakteri karşıtı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ayçiçek balının bir diğer özelliği ise polen oranının yüksek olmasıdır. İyi bir ayçiçek balı %30’dan fazla polen oranına sahiptir. Polenler ise bağışıklık sistemini doğrudan güçlendirmektedir. Dolayısıyla kış aylarında ayçiçek balı tüketmek hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çam Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Mide Hastalıklarına İyi Gelir

Midesi hassas olan kişiler için ayçiçek balı etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle sabahları mide yanması, reflü, gastrit gibi sorunlar yaşayanlarda aç karnına 1 kaşık ayçiçek balı tüketerek bu sorunları hafifletebilir. Aç karnına tüketilen bal sindirim sistemini temizlemekle beraber, mide dokusunu da yatıştıracaktır.

4. Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Savaşır

Genel olarak bal çeşitleri soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için etkilidir. Bunun en büyük sebebi ise boğaza yapışması ve koruyucu katman oluşturmasıdır. Bu sayede inflamasyon azalır ve mukus hücreleri iyileşir. Böylece bakteri oranı da azalacaktır.

Ayçiçek balı ayrıca boğazı rahatlatır ve balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Hem ekonomik hem de oldukça faydalı bir besindir.

5. Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir

Ayçiçek balı cilt bakımı için de oldukça uygundur. Bunun için kristalleşmemiş ve yoğun kıvamdaki ayçiçek balını, yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Ortalama olarak 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yavaşça yüzünüzü temizleyerek daha yumuşak, temiz, parlak ve gözenekleri açılmış bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ayçiçek balı antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için ciltdeki sivilce oluşumunu da azaltacaktır. Eğer bal kristalleşmiş ise peeling olarak da uygulanabilir, ancak temizlerken dikkatli ve yavaş olunmalıdır.

Ayçiçek Balı Nasıl Üretilir?

ayçiçek balı

Ayçiçek balı üretmek diğer bal çeşitlerine göre biraz daha kolay ve masrafsızdır. Bunun için ayçiçek balı daha ekonomik bir olarak bulunabilir. Ayçiçek florasının yoğun olduğu bölgelerde ayçiçek balı üretilebilir. Bunun için en uygun konumlardan bir tanesi ise Trakya bölgesidir.

Ayçiçek dönemi geldiğinde arılar çiçeklerin üzerinden nektarları toplar ve bal yaptıkları midelerinde öğütürler. Bu sayede ayçiçek balı elde edilmiş olur. Bu süreçte çiçeklere polen taşındığı için döllenme de gerçekleşmektedir.

Ayçiçek Balı Özellikleri

Bilindiği gibi her balın kendine has bir özelliği bulunmaktadır. Ayçiçek balı da hem fiziksel hem de içerik olarak diğer ballardan ayrıştırılabilir. Özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Rengi altın sarısına çok yakındır.
  • Kendine has hoş bir aroması vardır.
  • Diğer ballara göre biraz daha yoğun olarak kabul edilebilir.
  • Kahvaltılarda tüketmek için uygundur.
  • Çok çabuk kristallenme özelliğine sahiptir.
  • Günlük olarak tüketildiğinde enerji verir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kekik (Geven) Balı Faydaları ⭐ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Ayçiçek Balı Nasıl Tüketilir

ayçiçek balı

Ayçiçek balı, sabah kahvaltılarında tüketilmek için uygun bir bal çeşididir. Bunun yanı sıra şifa olarak kullanılmak istediğinde her sabah aç karnına bir silme yemek kaşığı kadar tüketilebilir.

Bir diğer kullanım şekli ise bitki çaylarının içerisine eklemektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise çayın ılık olmasıdır. Aksi halde sıcakla temas ederek balın içeriğindeki yararlı bileşenler etkisini kaybedebilir.

Ayçiçek Balı Fiyatı

Ayçiçek balı, diğer bal çeşitlerine göre daha ekonomik olarak kabul edilebilir, ancak her bal çeşidinde olduğu gibi ayçiçek balında da hile yapılabilmektedir.

Organik ayçiçek balı için ortalama bir fiyat vermek gerekirse, ayçiçek balının kilosu 60-80₺ arasında kabul edilebilir.

Ayçiçek Balı Nereden Satın Alınır?

Genel olarak bal ürünleri satın alınırken, güven konusu oldukça önemlidir. Bu yüzden bildiğiniz ve sadece bal satışı yapan mağazaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir diğer seçenek ise e-ticaret sitelerini tercih etmek olacaktır. Güvenilir, şeffaf, organik belgeleri bulunan e-ticaret sitelerini tercih ederek en kolay şekilde organik ayçiçek balına ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise sitenin geçmiş yorumlarını okumak, balın yanında analiz belgelerini de istemek ve 3D Secure korumalı ödeme sistemine sahip olmasını incelemektir.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

Ayçiçek Balı Faydaları Nelerdir?

Ayçiçek balının en büyük özelliklerinden bir tanesi antibakteriyel olmasıdır. Bunun yanı sıra mide ve solonum yolu hastalıkları yaşayanlar için kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda doğal ateş düşürücü olarak da bilinmektedir. Bir diğer özelliği ise cilt sağlığını koruması ve desteklemesidir.

Ayçiçek Balı Nerede Üretilir?

Ayçiçek florasının yoğun olduğu her bölgede üretim yapılabilir. Ülkemizde ise en çok Trakya bölgesinde görülmektedir.

Ayçiçek Balının Özellikleri Nelerdir?

Ayçiçek balının en bilinen özelliklerinden bir tanesi hızlı bir şekilde kristalleşmesidir. Bunun yanı sıra yoğun bir kıvama sahiptir. Ayrıca, altın sarısı rengi vardır.

Ayçiçek Balının Fiyatı Nedir?

Piyasada farklı fiyatlarda ayçiçek balı bulunabilir, ancak organik ve doğal koşullarda üretilmiş olan ayçiçek balının kilosu 60-80 ₺ arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here