Çam Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
117

Çam balı en çok bilinen ve tüketilen ballar arasında yer almasıyla beraber oldukça şifalı bir gıdadır. Çam balını bir diğer ismi isme salgı balı olarak geçmektedir. Bu bal çiçek balından farklı olarak donma ve kristalleşmeye uğramamaktadır.

Çam ağacının gövdesinde nektarlardan üretilen çam balı, genellikle Akdeniz bölgesinde üretilmektedir. Dünya üzerindeki en bilindik üreticiler ise Türkiye ve Yunanistan’dır.

Çam balı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çam Balı Nedir?

Çam balı en çok karşılaşılan bal çeşitleri arasında yer almaktadır. Tadı ve görüntüsü çiçek balından biraz farklıdır. Çiçek balından ayıran en büyük özelliği ise donma veya kristalleşme görülmemesidir.

Çam balı, aslında doğrudan arılar tarafından üretilmez. Çam ağaçlarında yaşayan ve Basra Böceği olarak bilinen bir böcek çam ağaçlarının özünü emerek beslenir. Daha sonra ihtiyaç fazlasını dışarı atar. Bal arıları ise bu nektarları toplayarak çam balını üretir.

Çam Balının Faydaları

çam balı faydaları

İçeriğimizin giriş kısmında da belirttiğimiz üzere çam balı oldukça şifalı bir gıdadır. Pek çok özelliği sayesinde iç hastalıkları, cilt sağlığı, kansızlık ve daha pek çok farklı hastalığa karşı etkili bir besindir. Çam balının faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Antioksidan Özelliği Taşır

Pek çok bal çeşidi gibi çam balı da antioksidan özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde iltihap temizleme konusunda oldukça etkilidir. Vücutta yer alan iltihapların temizlenmesi için tüketilebilir. Bu özelliğinin yanı sıra bağırsakta yer alan parazitlerin temizlenmesini de sağlar.

Bir diğer özelliği ise mevsim geçişlerinden dolayı oluşan hastalıklar, iltihaplanmalar ve üşütme gibi durumlarda çam balı tüketilmesi tavsiye edilir.

2. Mide ve Bağırsakları Korur

Çam balı, mide asidini dengelemek için en iyi seçeneklerde bir tanesidir. Bunun yanı sıra metabolizmanın hızlanmasına da yardımcı olur. Bir diğer özelliği ise bağırsakların temizlenmesini sağlamaktır. Burada önemli olan nokta ise ölçüyü kaçırmamaktır. Eğer mide ve bağırsak sağlığı için tüketilecekse sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Cilt Sağlığını Destekler

Çam balının en büyük özelliklerinden bir tanesi nem tutabilmesidir. Bu sayede hücrelerin nemli kalmasını sağlar. Bunun yanı sıra vücudun pH dengesini korur ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Eğer cildinizde sık sık iltihaplanma, sivilcelenme veya yaralanmalar ile karşılaşıyorsanız, çam balı kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer sivilceleriniz varsa sivilcenin üzerine doğrudan çam balı sürerek hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

4. Enerji Verir

Genel olarak bal çeşitlerinin vücuda enerji verdiğini hepimiz biliyoruz. Çam balı da bu ballar arasında yer almaktadır. Eğer yoğun ve stresli bir dönemin içerisindeyseniz sabahları 1 tatlı kaşığı kadar çam balı tüketmeniz yorgunluğunuzu ve stresinizi azaltacaktır.

5. Kansızlığı Engeller

Yapılan araştırmalar sonucunda çam balının kırmızı kan hücrelerinin gelişimini desteklediği görülmüştür. Bu özelliği sayesinde çam balının düzenli olarak tüketirseniz kan değerleriniz sağlıklı olan aralığa ulaşacaktır. Aynı zamanda kansızlığa bağlı olarak görülen yorgunluk hissi de azalacaktır.

6. Tansiyonu Dengeler

Çam balının bir diğer özelliği ise tansiyonu dengelemesidir. Eğer tansiyon hastasıysanız düzenli olarak çam balı tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Bunun yanı sıra, tansiyona bağlı olarak görülen stres de azalacaktır.

Çam Balının Özellikleri Nelerdir?

çam balı faydaları

Çam balının, çiçek balı çeşitlerine göre bazı farklılıkları bulunmaktadır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çam balının rengi, çiçek balına oranla daha koyudur.
  • Çam balının kokusu, çam ağaçlarına benzer ve odunumsu bir kokuya sahiptir.
  • pH değeri düşük ve hafif asidik özelliğe sahiptir.
  • Çiçek balı gibi donma ve kristalleşme yaşamaz. Nadiren de olsa çok soğuk ortamlarda uzun süre beklerse kristalleşebilir.
  • Tüm dünyadaki çam balı ihtiyacının %90’ı Türkiye’de üretilmektedir.

Çam Balı Nasıl Üretilir?

Çam balı diğer bal çeşitlerinden biraz daha farklı bir üretim şekline sahiptir. Diğer bal çeşitleri için arılar bitkiler üzerinden nektar toplar. Ancak, çam balı üretilirken, çam ağaçlarının üzerinde yaşayan Basra Böceğinin, çam ağacının özsuyunu emerek tüketmesiyle oluşur. Basra böceği bu özsuyun fazlasını dışarı atar ve arılar bu dışkıları toplayarak çam balı üretir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akasya Balı Faydaları⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Çam balı daha çok Akdeniz bölgesinde üretilse de Ege bölgesinde de çok sık görülür. Bu bal türü dünyada en çok Türkiye’de üretilmektedir.

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

Çam balı, kahvaltıda tüketilebileceği gibi şifa olarak da tüketilebilir. Özellikle mide sorunları ve iltihaplanma gibi sorunlar yaşıyorsanız sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar çam balı tüketebilirsiniz. Aç karnına tüketirseniz sindirim sisteminizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı tüketimden de kaçınılmalıdır.
Not: 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal verilmemesi gerekir.

Çam Balı Fiyatı

En sık dolandırıcılık yapılan bal çeşitlerinden bir tanesi çam balıdır. Bunun için, çok farklı fiyatlarda çam balı görülebilir. Her şeye rağmen çam balı diğer bal çeşitlerine oranla daha ekonomik olarak görülebilir. Ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse, organik çam balının kilosu 90-140₺ arasında değişebilir.

Çam Balı Nereden Alınır?

çam balı faydaları

Çam balı en çok sahtecilik olaylarının görüldüğü bal çeşitlerinden bir tanesidir. Bunun için çam balı alırken organik sertifikası bulunan mağazaları tercih etmeniz en doğru seçenek olacaktır. Dolayısıyla satın aldığınız balın yanında, analiz raporunun bulunması önemlidir. Eğer şüphesiz bal almak istiyorsanız, balın yanında analiz raporunu da gönderen e-ticaret sitelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Burada önemli olan nokta ise satış yapan web sitesinin şeffaf ve güvenilir olmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular — Hızlı Cevaplar

✔️ Çam Balı Nerede Üretilir?

Çam balı genellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde üretilmektedir. Dünyanın çam balı ihtiyacının %90'ı ise Türkiye tarafından karşılanmaktadır.

✔️ Çam Balının Faydaları Nelerdir?

Çam balık oldukça faydalı bir besindir. Özellikle antioksidan özelliği taşıdığı için iltihapların ve sindirim sisteminin temizlenmesinde rol oynar. Bunun yanı sıra cilt sağlığı, tansiyon düzenleme ve kansızlık gibi hastalıklara karşı da kullanılmaktadır.

✔️ Çam Balının Fiyatı Nedir?

Piyasada çok farklı fiyatların olmasıyla beraber, gerçek çam balı satın almak için ortalama olarak 90-140 ₺ ödenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here