Çiçek Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️TÜM ÖZELLİKLERİ]

0
135

Çiçek balı ülkemizde en çok tüketilen bal çeşididir. Aslında bal çeşitleri ikiye ayrılabilir. Bunlar, çiçek balı ve salgı balıdır. Çiçek balı, arıların bitki örtüsündeki çiçeklerin nektarlarını toplaması ile oluşur. Salgı balı ise bir çeşit böceğin ağaçların özsularını tüketip fazlasını dışarı atması ve bu atıkların arılar tarafından öğütülmesi ile oluşmaktadır.

Çiçek balının tadı, bitki örtüsüne göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda bu durum balın kalitesini de etkilemektedir. Genellikle ilkbaharda açan çiçeklerden toplanan nektarlar kovanlarda birikir ve yaz sonuna doğru hasat yapılır.

Bu içeriğimizde çiçek balının faydaları, özellikleri, üretimi ve pek çok konu hakkında bilgiyi sizinle paylaştık.

Çiçek Balı Nedir?

çiçek balı nedir

Temel olarak ilkbahar aylarından itibaren açmaya başlayan çiçeklerin üzerinden arılar tarafından toplanan nektarların öğütülmesiyle bal oluşmaktadır. Bu arılar, bir kovan içerisinde binlerce işçi arı olarak yaşar. Kovanın içerisinde sadece bir ana arı bulunmalıdır. Arıların vücudundan salgılanan balmumu ile petekler örülür ve daha sonra bu peteklerin içerisine öğütülmüş olan nektarlar işlenir.

Çiçek Balının Tarihi

Balın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Milattan önce 6 bin yıllarından kalmış olan mağaraların içerisinde arılar ve bal toplayan insan figürleri görülmüştür. Ayrıca eski dönemlerde tıp için kullanıldığı da bilinmektedir.

Antik Roma döneminde de şifa kaynağı olarak görülmüştür. Aynı zamanda bu dönemde balın şifalı olmasının yanı sıra tatlandırıcı olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Hatta Romalı bir gurme tarafından hazırlanmış olan yemek kitabının içerisindeki tariflerinin yarısının içerisinde bal olduğu da bilinmektedir.

Çiçek Balının Faydaları Nelerdir?

çiçek balı faydaları

Çiçek balının faydalarını sıralamak oldukça uzun sürecektir. Balın en büyük özelliklerinden bir tanesi antioksidan özelliğe sahip olmasıdır. Özellikle kış dönemlerinde bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklardan korunmak için bal tüketmek önemlidir.

1. Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Çiçek Balı içerisinde pek çok vitamin, mineral ve aminoasit bulunmaktadır. Yaşamsal döngünün sürdürülebilmesi için bunların tamamı tüketilmelidir. Bu sayede daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunabilir. Aynı zamanda hastalıklara karşı korunmak daha kolay olacaktır.

2. Öksürüğe Karşı Etkilidir

Bal güçlü bir anti bakteriyeldir. Bu özelliği sayesinde öksürük gibi sorunlara karşı etkilidir. Hatta reçetesiz satılabilen pek çok ilaca göre daha etkilidir. Buradan önemli olan nokta ise organik çiçek balı tüketmektir.

3. Sindirim Sistemini Destekler

En önemli özelliklerinden bir tanesi ise sindirim sistemini düzenlenmesidir. Antioksidan özelliği sayesinde mide ve bağırsağı temizleme özelliğine sahiptir. Mide ve bağırsak sorunu yaşayanlara bal kullanması tavsiye edilmektedir.

4. Cilt Sağlığını Destekler

çiçek balı

Çiçek balı, pek çok peeling kimyasalına göre daha etkili bir cilt bakımı sunar. Genellikle maske olarak kullanılmaktadır. Cildinize bal sürdükten sonra ortalama 15-20 dakika kadar bekleyip, cildinizin daha parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edebilirsiniz. Özellikle yüzünüzde çil varsa ve bundan şikayetçiyseniz bu maskeyi uygulamanızı tavsiye ederiz.

5. Enerji Verir

Yoğun bir yaşantı içerisinde olanlar için en iyi enerji depolarından bir tanesi baldır. içeriğinde bulunan doğal şeker sayesinde vücudun ihtiyacı olan kaloriyi karşılar ve enerjinizin yükselmesini sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Narenciye Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️TÜM ÖZELLİKLERİ]

6. Kan Şekerini Düzenler

Eğer tüketilen bal tamamen organik çiçek balı ise şeker hastaları tarafından kullanılabilir. En büyük özelliklerinden bir tanesi kan şekerini düzenlemesidir. Özellik Tip 1 diyabet hastalarının günde 1 kaşık bal tüketmesi tavsiye edilir.

7. Kas Ağrılarını Hafifletir

İçeriğindeki früktoz ve glikoz sayesinde kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Özellikle sporcular tarafından sıkça kullanılan bir besindir.

8. Yanık, Yara ve Kesikler İçin Kullanılabilir

Balın en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi ise küçük yanık tedavileridir. Bakteri ve mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğu için iltihaplanmayı engeller. Bunun için yanıkların üzerine bal sürülmesi tavsiye edilir.

Bir diğer özelliği ise yara ve kesiklerin iyileşme süresini azalmasıdır. Ayrıca yaraların iltihap kapmasını da engeller.

En Çok Tercih Edilen Çiçek Balları Nelerdir?

çiçek balı çeşitleri

Doğadaki çiçeklerin florasına göre balların isimleri farklılık göstermektedir. Çiçek balı olarak satılan ballar aslında farklı çiçeklerden toplanan nektarlardan elde edilmektedir. En çok tercih edilen çiçek balları ise şunlardır:

Organik Çiçek Balı Donar Mı?

Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi çiçek balının donmaması gerektiğidir. Ancak, bu tamamen yanlış bir argümandır. Bilinçli tüketicilerin ise en çok dikkat ettiği husus balın kristalleşmesidir.

Gerçek balın kristalleşmesi gerekir. Bunun sebebi balın içerisindeki glikoz oranının doymuş hale gelmesidir. Doymuş haldeki glikozlar kristalleşir. Genellikle kristalleşmiş balın içerisinde şeker şurubu olduğu düşünülmektedir. Ancak tam tersine donmayan balların içerisinde şeker şurubu bulunmaktadır.

Organik çiçek balı ortalama olarak 14ºC’nin altına geldiğinde kristalleşmeye başlar. Bu kristalleşme çiçek florasına göre farklılık gösterebilir. Genellikle 1-2 ay boyunca 14 derecenin altında kalan ballarda kristalleşme meydana gelmektedir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

gerçek bal nasıl anlaşılır

Öncellikle, balın sahte veya gerçek olduğunu anlamak oldukça zordur. Bunun için en garanti çözüm laboratuvarlar da test edilmiş balları tercih etmektir. Dolayısıyla bir balın rengine, kokusuna, kıvamına veya tadına bakarak gerçekliğini anlamak pek mümkün değildir. Yine de test edebileceğiniz bir kaç yöntem söylenebilir.

 1. Balın Kristalleşmesi: Eğer soğukta bekleyen bal yavaş yavaş kristalleşiyorsa yüksek ihtimalle gerçek baldır. Bu şekildeki ballar doğrudan tüketilebileceği gibi sıcak suyun içerisinde bir süre bekletildikten sonra da tüketilebilir.
 2. Renk: Genellikle sahte balların rengi diğer ballara göre daha açık renkte görülmektedir. Ancak, bazı çiçek türlerinden üretilmiş ballar açık renge sahiptir. Dolayısıyla rengi açık olduğu için balın sahte olduğunu düşünmek gerçekçi değildir.
 3. Koku: En önemli konulardan bir tanesi ise balın kokusudur. Organik çiçek balının çok yoğun bir kokusu olmaz. Eğer yoğun bir şekilde koku alınıyorsa bal sahte olabilir. Bazı çiçeklerden toplanmış olan ballar ise daha yoğun bir kokuya sahip olabileceği için bu yöntem de kesin bir sonuç vermeyecektir.

Gerçek Bal Bozulur Mu?

Organik çiçek balı kapağı kapalı bir şekilde saklandığı sürece senelerce bozulmaz. Çünkü, bal antibakteriyel özelliğe sahiptir. Dolayısıyla üzerinde veya içerisinde mikroorganizmalar yaşayamaz.

Bakterilerin yaşayabilmesi için su ve hava bulunmalıdır. Eğer bal hava veya su ile temas ederse bakteriler için uygun ortam oluşabilir. Buna bağlı olarak bal bozulabilir. Eğer kapalı bir cam kavanozun içerisinde muhafaza edilirse yüzyıllar boyunca bozulmadan tüketilebilir.

Çiçek Balının Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

çiçek balı kalitesi

Üretilen balın kalitesini belirleyen pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Bunlar;

 • Coğrafi özellikler
 • Arılara ilaç veya antibiyotik gibi ürünlerin verilmemesi
 • Glikoz veya mısır şurubu kullanılmaması
 • Çiçek florasının zengin olması
 • Üretim yapılan yerin rakımı

olarak sıralanabilir. Ayrıca üreticinin uyguladığı yöntemler de oldukça önemlidir. Anlaşılacağı üzere arıcılık oldukça emek isteyen bir meslektir.

Çiçek Balı Nasıl Üretilir?

Mevsimin gelmesiyle beraber arıcılar tarafından kovanlar hazırlanır. Her bir kovanın içerisinde tek bir ana arı bulunur. Geri kalan arılar erkek arılar ve işçi arılardır. Arılar tarafından balmumu ile örülen peteklerin içerisine bal doldurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Çiçeklerin nektarlarını toplayan arılar, bunları öğüterek bal üretir ve kovanı doldurmaya başlar. Çiçek balı üretmek için genellikle Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege, Karadeniz bölgeleri tercih edilmektedir. Bununla beraber ülkemizin dört bir yanında çiçek balı üreticiliği yapılmaktadır.

Çiçek Balı Özellikleri Nelerdir?

çiçek balı özellikleri

Çiçek balının özellikleri üretim şekline ve çevresel faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak özellikleri şunlardır:

 • Rengi sarıdan koyu bir tona sahiptir.
 • Tatlı ve damakta kalan bir tadı vardır.
 • Çok akışkan yapıda değildir.
 • Belirgin ve yoğun bir kokusu yoktur.
 • Soğukta kaldığında kristalleşir.

Çiçek Balı Nasıl Tüketilir?

Çiçek balı kahvaltılarda tüketmek için oldukça ideal bir bal çeşididir. Bunun yanı sıra, faydalı olması için de tüketilebilir. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı kadar çiçek balı tüketmek sindirim sisteminizi düzenleyecektir.

Stresli ve yoğun günlerin akşamında uyku sorunu çekenler için yatmadan önce bir kaşık kadar tüketilmesi faydalıdır.

Çiçek Balını Kimler Tüketemez?

Bal herkes için uygun bir gıda olsa da 1 yaşından küçük çocuklar için oldukça tehlikeli bir besindir. Dolayısıyla 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle verilmemelidir.

Balın içerisinde herhangi bir zararlı madde bulunmamaktadır. Ancak, buradaki önemli nokta balın doğal bir şekilde üretilmiş olmasıdır. Günümüzdeki tarımsal ilaçlar kullanıldığı için balın içerisine zararlı maddelerin girmesine yol açabilir.

Çiçek Balı Fiyatı Ne Kadar?

çiçek balı fiyatı

Bilindiği üzere en çok hile yapılan gıdalardan bir tanesi baldır. Dolayısıyla piyasada çok farklı fiyatlarda bal bulunabilir. Ancak, organik çiçek balının kilosu için ortalama olarak 100-120 ₺ arasında bir fiyat ödenmesi gerekmektedir. Piyasadaki kavanozların 850gr. olduğunu düşünürsek bu kavanozlar için 80-100 ₺ arasında bir fiyat biçilmesi idealdir.

Organik Çiçek Balı Nereden Alınır?

Çiçek balı satın almak için güvendiğiniz ve birebir tanıdığınız bir arıcının olması oldukça faydalı olacaktır. Eğer, böyle bir kişi tanımıyorsanız organik ürün satan dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Ancak, ticari kaygılardan dolayı bu tür dükkanlarda pek çok hile bulunabilir. Dolayısıyla güvendiğiniz bir dükkanı tercih etmeniz gerekir.

Bir diğer yöntem ise organik ürün satan web sitelerini tercih etmektir. Bu tür alışverişler de güvenilir, şeffaf ve yorumları olumlu olan mağazalara yönelmek en doğrusudur. Bunun için alışveriş yapacağınız sitenin sosyal medya hesaplarını ve web sitelerini incelemek faydalı olacaktır. Olumlu yorumlara sahip olan web sitelerinden alışveriş yapmanızı da tavsiye ederiz. Bir diğer önemli nokta ise siparişlerin istenildiği taktirde kolaylıkla iade edilebilir olmasıdır.

Eğer çiçek balı satın almak istiyorsanız buraya tıklayarak organik çiçek balına kolayca ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çiçek Balı Nedir?

Çiçek balı, ilkbahar döneminde başlayıp yaz sonuna kadar arılar tarafından çevredeki çiçeklerin nektarları toplanıp işlenmesiyle oluşur. En çok tercih edilen bal çeşididir.

Çiçek Balının Faydaları Nelerdir?

En büyük faydalarından bir tanesi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra cilt sağlığı için etkilidir. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Çiçek Balının Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

En önemli husus üretim yapılan coğrafi bölgenin koşullarıdır. Aynı zamanda arıcı tarafından uygulanan üretim teknikleri de büyük önem taşımaktadır. Temel olarak bölgenin rakımı, çiçek florası, tarım ilacı kullanılmaması en önemli unsurlardır.

Çiçek Balı Fiyatı Nedir?

Piyasada çok fazla hileli bal bulunduğu için, pek çok farklı fiyat oluşmaktadır. Ortalama olarak 850 gr. organik bal için 80 - 100 ₺ civarında ödenmesi gerekir.

Çiçek Balı Donar Mı?

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi gerçek balın donmaması gerektiğidir. Ancak, tam aksine gerçek bal ortalama 14 derecenin altında uzun süre beklerse yavaş yavaş kristalleşmeye başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here