Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
312

Ihlamur balı, bahar döneminde arılar tarafından toplanan nektarlar ile elde edilir. Genel olarak hoş kokulu ve şifa kaynağı olan ıhlamur, birçok hastalığa deva olarak görülmektedir. Özellikle kış aylarında tüketilen ve hastalıklara karşı savaşan özelliği ile bilinmektedir.

Bu içerikte ise ıhlamur balı hakkında konuşacağız. Aşağıdaki yazımızda; ıhlamur balının faydaları, özellikleri, fiyatı ve nasıl üretildiği hakkında bilgiler aktaracağız.

Ihlamur Balı Nedir?

Ihlamur balı, adından da anlaşılacağı üzere ıhlamur çiçeklerinin üzerinde bulunan nektarların arılar tarafından toplanmasıyla oluşur. Hem lezzetli hem de hastalıklara karşı koruyucu olduğu için en çok tercih edilen bal çeşitlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra, kıvamı diğer ballara oranla biraz daha koyu ve kokusu daha yoğundur.

Ihlamur balı üretmek, çiçek balı üretmeye göre daha zahmetli denilebilir. Bunun için ıhlamur balı daha değerli bir bal olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra ıhlamur çiçeklerinin açması ile kestane çiçeklerinin açması aynı döneme denk gelir ve bazı durumlarda bu iki çiçeğin nektarı karıştırılarak arılar tarafından toplanır.

Ihlamur Balının Faydaları

ıhlamur balı

Tıpkı ıhlamur gibi, ıhlamur balı da oldukça faydalıdır. Pek çok farklı hastalığa karşı savaşabilir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Günlük öğününüzün içerisinde ıhlamur balı ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz. Ihlamur balının faydalarından bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir:

1. Sinir Sistemini Rahatlatır

Özellikle stresli bir yaşam sürenler için ıhlamur balı tüketmek önemlidir. Bu bal, sinir sisteminin korunmasını ve güçlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kişinin sakinleşmesine ve vücudunun rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca, sürekli korku ve kaygı gibi sorunlar yaşayanlar için bu durumun azalmasını sağlayabilir. Depresyon ve stresli dönemlerde de kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayçiçek Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

2. Soğuk Algınlığını Önler

Özellikle kış döneminde sık sık görülen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı koruyucu özellik taşır. Aynı zamanda, bu hastalığı yaşayanların iyileşme sürecini kısaltır. Ihlamur balının bir diğer özelliği ise kuru öksürük ve balgam gibi sorunları ortadan kaldırmasıdır.

3. Ağrıları Hafifletir

Özellikle baş ağrısı, migren gibi sorunlarla sık sık karşı karşıya kalanlar için ıhlamur balı tüketmek en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Bu sayede ağrıların hafiflemesi sağlanacaktır. Bunun yanı sıra sıra kalp spazmı, kas ağrıları gibi sorunları aşmak için kullanılabilir.

4. Metabolizmayı ve Sindirim Sistemini Destekler

Sindirim sorunlarını hafifletmek için kullanılabilir. Aynı zamanda metabolizmanın daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemini güçlendirecektir. Ayrıca ishal yaşayanlar için de kullanılabilir.

5. Karaciğeri Destekler

Pek çok bal türü gibi, ıhlamur balı da karaciğer sağlığını destekleyici özelliğe sahiptir. Dolayısıyla karaciğer hastalığı yaşayanlar tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra safra kesesi sorunu yaşayanların tedavisi için de tercih edilmektedir.

Ihlamur Balı Nasıl Üretilir?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere ıhlamur balı bahar aylarında toplanmaktadır. Genellikle Rize, Yalova, Artvin ve Bursa illerinde üretilen bir bal çeşididir. İlkbahar dönemi geldiğinde ıhlamur ağaçlarının yakınına yerleştirilen arı kovanları sayesinde arılar ıhlamur çiçeğinden nektarları toplar ve bal yapar.

Ihlamur balı üretmek biraz daha zahmetli olmasıyla beraber özen gösterilmesi gereken bir iştir. Dolayısıyla, diğer ballara oranla daha az görülmektedir.

Aşağıdaki videodan ıhlamur balı sağımını görebilirsiniz.

Ihlamur Balının Özellikleri

Her bal türünün kendine has özellikleri bulunmaktadır. Ihlamur balı özellikle kokusu ve görüntüsü ile kendisini belli eden bir bal çeşididir. Özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kokusu net bir şekilde ıhlamur çiçeğini andırır.
  • Görüntüsü oldukça berraktır.
  • Güçlü bir aromaya sahiptir ve tadı yoğundur.
  • Diğer ballara oranla biraz daha yoğun olarak kabul edilebilir.
  • Ağızda hızla dağılma özelliğine sahiptir.

Ihlamur Balı Nasıl Tüketilir?

ıhlamur balı

Ihlamur balı kahvaltılarda tüketmek için son derece uygun bir bal türüdür. Aynı zamanda aç karnına tüketilmesi de faydalıdır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda sütün içerisine karıştırılabilir. Bir diğer kullanım şekli ise balın üzerine birkaç damla limon sıkarak tüketmektir. Tüm bunlarla beraber günlük olarak normal öğünlerde kullanılmasında bir sakınca yoktur.
Not: 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal verilmemelidir!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kekik (Geven) Balı Faydaları ⭐ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Ihlamur Balı Fiyatı

Ihlamur balı ne yazık ki çok bulunabilen bir bal değildir. Senelik dönem içerisinde sadece belli bir zamanda üretilmesinden ve zahmetli olmasından dolayı çok fazla bulunamamaktadır. Bunun için, çiçek ballarına oranla daha pahalıdır. Bunun yanı sıra piyasada kalitesiz ve hileli ballar olduğu için, çok farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Ortalama olarak ıhlamur balı için bir fiyat vermek gerekirse: Ihlamur balının kilosu 200 – 250 ₺ arasında değişmektedir. Bu rakamın altında satılan ballara şüpheli gözüyle yaklaşmak yanlış olmayacaktır.

Ihlamur Balı Nereden Satın Alınır?

ıhlamur balı

Tüm bal türlerinde olduğu gibi ıhlamur balında da hile ve sahtecilik olayları sık olarak yaşanmaktadır. Bunun için güvendiğiniz yerlerden bal satın almanız en doğru seçenektir.

Organik ve doğal bala ulaşmak zor olduğu için güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmak en mantıklı yaklaşım olacaktır. Alışveriş yapacağınız internet sitesinin şeffaf, güvenilir ve sadece bal üzerine satış yapan bir web sitesi olmasına özen gösterin. Bunun yanı sıra gönderilen ürünlerin yanında bal analiz raporunun yer alması da önemli bir etkendir. Bu sayede güvenilir ve gerçek bala kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

✔️Ihlamur Balının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur balının bilinen pek çok faydası vardır. En önemli özelliklerinden bir tanesi stresi azaltması ve vücudun rahatlamasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korur. Ayrıca, sindirim sistemi için de faydalıdır.

✔️Ihlamur Balı Nerede Üretilir?

Ihlamur balı genellikle Artvin, Yalova, Bursa ve Rize illerinde üretilmektedir. Ihlamur ağaçlarının yoğun olduğu bölgeler, ıhlamur balı üretmek için uygundur.

✔️Ihlamur Balının Özellikleri Nedir?

Ihlamur balı, diğer ballara göre biraz daha yoğun bir kıvama sahiptir. Bununla beraber, oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Ayrıca, tadı güzel bir aromaya sahiptir ve damakta hoş bir tat bırakır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here