Kekik (Geven) Balı Faydaları ⭐ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
213

Adından da anlaşılacağı üzere kekik balı, kekikten üretilmektedir. Hemen hemen herkes günlük yaşantısında da sık sık kekik kullandığı için, kekiğin faydaları hakkında bilgi sahibi. Peki, kekik balı hakkında bilginiz var mı?

Kekik balı oldukça faydalı ve besleyici bir bal çeşididir. Bir diğer adı ise geven balı olarak bilinir. Kekiklerin nektarlarını toplayan arılar sayesinde üretilebilmektedir. Aşağıdaki içeriğimizde kekik balının faydaları, kekik balının özellikleri ve nasıl tüketilmesi gerektiğini bulabilirsiniz.

Kekik Balı Nedir?

Kekik, nane ailesinin bir üyesidir. Aynı aile içerisinde nane, adaçayı ve lavanta (bkz. lavanta balı) gibi hoş kokulu ve sağlıklı bitkiler bulunmaktadır. Kekik, iyi toprağa sahip, güneşli ve sıcak bölgelerde yetişmektedir. Genellikle ilkbaharın sonlarından yaz ayının sonuna kadar görülür.

Kekik, limon kekiği, portakal kekiği, kimyon kekiği gibi pek çok farklı çeşide sahiptir. Bal arıları için en uygun kekik türü ise yaban kekiği ve dağ kekiğidir. Bu kekik türü genelde Akdeniz bölgesinde yer alır. Hoş kokulu ve pembe renkli bir bitkidir.

Kekik (Geven) Balının Faydaları

kekik balı

Kekiğin ne kadar faydalı bir bitki olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Aynı şekilde kekik balı da son derece şifalı bir besindir. Hem güçlü antioksidan olması hem de sinir sistemini rahatlatması gibi özelliklere sahiptir. Kekik balının tüm faydaları ise şu şekildedir:

1. Sinir Sistemini Güçlendirir

Özellikle yoğun stres döneminde olan kişiler için kekik balı çok faydalı bir besindir. Sinir sistemini rahatlatarak, stresin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kişinin yorgun ruh halini sönümleme özelliğine sahiptir.

2. Sindirim Sistemini Destekler

Yaban kekiği antioksidan bakımından zengin bir bal çeşidi olduğundan dolayı, bağırsak kurdu gibi sorunlar yaşayanlar için oldukça uygun bir bal çeşididir. Aynı zamanda mide ağrısı ve şişkinlik gibi sorunların da üstesinden gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayçiçek Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Solunum Yolu Hastalıkları İçin Kullanılabilir

kekik balı

Kekik balı, solunum yolu hastalıkları için de kullanılmaktadır. Özellikle grip ve öksürük gibi sorunları kısa süre içerisinde çözer ve sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda akciğer hastalıkları, astım ve göğüs üşütmesi sorunları için de kullanılmaktadır.

4. Ağrıları Hafifletir

Kekiğin içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Sürekli baş ağrısı yaşayan ve migreni olan kişiler için kekik balı kullanmak uygundur. Bunun yanı sıra romatizma ağrılarının hafiflemesi için de tavsiye edilmektedir. Ayrıca, kalp ağrılarını hafiflettiği de bilinmektedir.

5. Kilo Almaya Yardımcı Olur

Kilo almakta zorlananlar için son derece uygun bir bal çeşididir. İştah açıcı olarak bilinen kekik balı kilo almanız için ek bir besin olacaktır. Aynı zamanda son derece faydalı bir besindir.

6. Cilt Sağlığını Destekler

Kekik balı, cildin nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, cilt hastalıklarının iyileşme süresini kısaltır. Bunun yanı sıra ciltte kaşıntı, egzama gibi durumlar yaşanıyorsa, tedaviye destek olacaktır.

Kekik (Geven) Balı Nasıl Üretilir?

Kekik balı, genelde kırsal ve yüksek bölgelerde üretilmektedir. Ülkemizde en çok Ankara, Kastamonu, Trabzon, Bolu, Amasya, Kütahya, Sivas, Bingöl ve Çankırı, Datça bölgesinde üretilmektedir.

Kekik, bahardan yaza geçiş sürecinde çiçeklenmeye başlar ve yazın sonuna kadar devam eder. Bu süre içerisinde arılar, çiçeğin üzerindeki nektarları toplar ve bal üretir.

Kekik Balı Özellikleri

Kekik balının faydalarından bahsettikten sonra balın özelliklerine değinelim. En büyük özelliği ise enzim içeriğinin zengin olmasıdır. Aynı zamanda vitamin, mineral ve antioksidan deposudur. Balın fiziksel özellikler ise şu şekildedir:

  • Rengi çiçek balına göre biraz daha açık ve altın rengiyle kırmızı renk arasına yakındır.
  • Antiparaziter özelliğe sahiptir.
  • Tadı yoğun, reçineli ve tropikal meyveleri andırmaktadır.
  • Kokusu kekiğe benzer ve oldukça yoğundur.
  • Tadı ağızda uzun süre kalır.
  • Yoğunluğu diğer bal çeşitlerine göre bir miktar daha katıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Kekik Balı Nasıl Tüketilir?

Kekik balı sabah kahvaltılarında tüketilebileceği gibi ayrıca da tüketilebilir. Özellikle aç karnına tüketmek en faydalı yöntemler arasında yer almaktadır.

Kekik balı, soğuk algınlığı, grip gibi durumların yaşandığı dönemlerde de kullanılabilir. Bunun için süte karıştırılabilir veya doğrudan tüketilebilir.
Not: 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle bal verilmemelidir!

Kekik Balı Fiyatı

kekik balı

Ne yazık ki bal gibi gıdalarda sahtecilik yapıldığı için piyasada çok farklı rakamlar görülebilir, ancak ucuz balın sahte olma olasılığı yüksektir. Kekik balının kilosu için 80 – 120 ₺ arasında ödeme yapmak gerekir. Bu fiyat aralığının altındaki ballara güvenmeden önce araştırılması önemlidir.

Kekik Balı Nereden Satın Alınır?

Kekik balı, her bal marketinde veya organik gıda pazarlarında bulunmayabilir. Aynı zamanda bal alınan işletmenin güvenilirliğinden emin olması gerekir.

Bal satın almak için güvenilir web sitelerine yönelmek en doğru karar olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ise satış yapılan web sitesinin sadece bal veya organik gıda satıyor olmasıdır. Aynı zamanda, web sitesinde bal analiz belgelerinin yer alması ve balın yanında gönderilmesi önemlidir. Bir diğer etken ise kullanıcı yorumları okumak olacaktır. Bu sayede organik ve gerçek bala kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

✔️Kekik Balı Nasıl Anlaşılır?

Her balda olduğu gibi kekik balında da hile yapılabilir. Gerçek kekik balını anlamak için rengine ve kokusuna dikkat edilmelidir. Kekik balı altın sarısı ile kırmızı renk arasında ve parlak bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra, kokusu bariz bir şekilde kekiği andırır ve tadı yoğun bir aromaya sahiptir. Ağızda uzun süre tadı kalır.

✔️Kekik Balının Faydaları Nelerdir?

Kekik balı son derece faydalı bir besindir. Sindirim sistemini temizler, solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

✔️Kekik Balının Fiyatı Nedir?

Kekik balının günümüzdeki ortalama fiyatı 80 - 120 ₺ arasında düşünülebilir. Farklı koşullara ve enflasyona bağlı olarak bu fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here