Lavanta Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

0
259

Lavanta, hepimizin bildiği uzun boylu ve oldukça gösterişli bir çiçektir. Ballıbabagiller familyasında yer alan bu bitkinin gövdesi yeşil, çiçekleri ise mor tonlarında olmaktadır. Aynı zamanda oldukça hoş bir kokusu bulunur. Bu çiçekler yaz aylarında açar ve üzerinde bulunan küçük tüyler bulunur.

Peki, daha önce lavanta balını duydunuz mu? Lavanta balı her ne kadar çok bilinen bir bal türü olmasa da, hoş kokulu, lezzetli ve faydalı bir bal çeşididir. Lavanta balı hakkında her şeyi ve merak ettiklerinizi yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Lavanta Balı Nedir?

Lavanta, ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Güney Doğu bölgelerinde yer alır. Genellikle kurak ve açık alanlarda bulunan bu bitkiden arılar tarafından nektar toplanır ve bal yapılır.

Lavanta balı tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Özellikle karaciğer hastalıkları, saç dökülmeleri ve deri hastalıklarına karşı etkilidir. Bütün faydaları ise şunlardır:

Lavanta Balının Faydaları

Lavanta balı tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda; Antienflamatuar ve antiseptik özelliği olduğu ortaya çıkmış ve bunu doğrulayan nitelikte makaleler yazılmıştır. Bu özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

1. Karaciğeri Korur

Karaciğer hastalıkları ve karaciğer yetmezliğine karşı lavanta balı oldukça etkilidir. Siroz, alkol tüketimi gibi nedenlerden dolayı zarar görmüş karaciğerdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer sorunu yaşayan kişilerin lavanta balı tüketmesi önemlidir.

2. Hepatite Karşı Savaşır

Yine bir karaciğer hastalığı olan Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Karaciğer enzimlerinin düzenlenmesini sağlayan lavanta bakı, Hepatit B – C virüsülerinin güçlenmesini engeller ve hastalığı minimuma indirger.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Solunum Yolu Fonksiyonlarını Güçlendirir

Öksürük, solunum yolu hastalıkları, bronşit, anjin, astım gibi hastalıklara karşı lavanta balı kullanılabilir. Bu sayede hastalığın ilerlemesi engellenir ve bununla beraber iyileşme süreci hızlanacaktır.

4. Deri Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Sedef, egzama, kurdeşen gibi deri hastalıklarına karşı kullanılabilir. Bu hastalıkların ilerlemesini engeller ve kaşıntı gibi durumların azalmasına sağlar. Aynı zamanda sivilce tedavisinde kullanmak için uygundur.

Bir diğer özelliği ise vücutta oluşmuş olan yanıkları korumaktır. Yanmış bölge soğuk su ile 1-2 dakika kadar soğutulduktan sonra yanığın üzerine bal sürülebilir. Bu sayede yaranın enfeksiyon kapması engellenir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

İbrahim Saraçoğlu’nun lavanta bitkisinin faydalarını anlattığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Lavanta Balı Nasıl Üretilir?

Lavanta balı ülkemizin hemen hemen her bölgesinde bulunmaktadır. Daha çok kurak ve açık alanlarda yetişen lavanta bitkisi, Akdeniz, Marmara, Ege ve Güneydoğu Anadolu’da sıkça görülür. Ülkemizde lavanta balı dendiğinde ilk akla gelen şehir ise Isparta‘dır (Kuyucak Köyü). Lavanta balının ana vatanı ise Fransa olarak bilinmektedir.

Yaz döneminde çiçek açan lavanta bitkisinden nektar (bal özü) toplayan arılar aynı zamanda polenleme işlemini gerçekleştirir. Nektarı toplayan arılar bal yaptığı midesinde (arıların iki midesi bulunur ve birinde sadece bal yaparlar) özel bir enzim ile nektarı karıştırır ve lavanta balı haline getirir.

Lavanta Balının Özellikleri

Lavanta balının birbirinden önemli faydası olduğunu belirttik. Bunun yanı sıra bu balın kendine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda üretilmesi zor ve nadir bulunan bir baldır.

  • Lavanta balının rengi çam balına oranla biraz daha açık tondadır. 
  • Oldukça hoş bir kokuya sahiptir.
  • Tadı hafif acı ve yoğundur. 
  • Diğer ballara oranla çabuk şekerlenebilir (gerçek bal şekerlenmelidir).
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Baş ağrısı ve migren gibi durumlarda ağrıyı hafifletir. 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Narenciye Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️TÜM ÖZELLİKLERİ]

Lavanta Balı Nasıl Tüketilir?

Lavanta balı kahvaltıda yemek için oldukça uygun bir bal olmasının yanı sıra şifa deposu olarak da tercih edilmektedir. Eğer karaciğer, cilt, solunum yolu hastalıkları yaşıyorsanız aç karnına tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için günde sabah ve akşam olarak aç karnına bir tatlı kaşığı kadar tüketmek yeterlidir. Ayrıca aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
Not: 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir. 

Lavanta Balı Fiyatı

Lavanta balı özel bir bal olduğu için, çiçek ve çam balına oranla biraz daha pahalıdır. Ayrıca, bal ürünlerinde çokça sahtecilik olduğu için piyasada farklı fiyatlarda görülebilir. Ancak, gerçek ve organik lavanta balının kilosu için 220 – 260 ₺ arasında fiyat ödemek oldukça normaldir. Bu fiyatlar içeriğimizin yayınlandığı döneme (2020) ait olmakla beraber üretim maliyetlerinin artması veya farklı nedenlerden dolayı fiyatı değişebilir.

Lavanta Balı Nereden Satın Alınır 

Tüm bal çeşitlerinde olduğu gibi lavanta balında da sahtecilik olayları sıkça görülmektedir. Aynı zamanda lavanta balı her yerde bulunmadığı için marketlerden veya organik ürün mağazalarından satın almak genelde mümkün olmamaktadır. Bunun için güvenilir e-ticaret sitelerine yönelmek en doğru seçenek olacaktır.

İnternet üzerinden sadece bal üzerine satış yapan, balın yanında analiz raporunu gönderen, güvenilir ve şeffaf mağazaları tercih ederek gerçek lavanta balına doğrudan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar 

✔️Lavanta Balı Nerede Üretilir

Lavanta bitkisi ülkemizde Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu bölgelerinde bulunmakla beraber en çok Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan Kuyucak köyünde üretilmektedir.

✔️Lavanta Balının Faydaları Nelerdir?

Lavanta balı özellikle karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bununla beraber Hepatit B ve Hepatit C virüsü taşıyan kişilerdeki hastalığın ilerlemesini engeller. Aynı zamanda sivilce, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

✔️Lavanta Balı Fiyatı Nedir?

Piyasada çok farklı oranlarda fiyatlar görülse de günümüzde (2020) lavanta balının kilosu için ortalama olarak 220 - 260₺ ödemek gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here