Narenciye Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️TÜM ÖZELLİKLERİ]

0
237

Bal çeşitlerini incelediğimiz kategorimizin içerisinde narenciye balını inceleyeceğiz. Özellikle Akdeniz bölgesinde bilinen ve oldukça lezzetli olan bu bal hakkında merak ettiğiniz tüm soruları içeriğimizde bulabilirsiniz. Bununla beraber, narenciye balının faydaları, özellikleri, fiyatı ve üretilmesi hakkındaki tüm detayları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Narenciye Balı Nedir?

Narenciye balı diğer bal çeşitlerine göre daha az bilinen bir türdür. Aynı zamanda görüntüsü ve akışkanlığıyla kendisini belli etme özelliğine sahiptir. Genellikle Akdeniz bölgesinde üretilen bu baş çeşidi, açık sarı renkte görülür. Ana kaynağı ise daha çok portakal, mandalina ve limondur.

Arılar genellikle Nisan ayı içerisinde narenciye ağaçlarından nektarları toplar ve bal yapar. Bu süreç ortalama olarak 3 hafta kadar sürmektedir. Bu yazımızın içerisinde ise narenciye balı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Narenciye Balının Faydaları

narenciye-bali

Bilindiği üzere bal insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Narenciye balı da bu ballar arasında yer almaktadır. Narenciye balının en büyük özelliği ise yüksek oranda fosfat ve demir içermesidir. Aynı zamanda narenciyeler C vitamini bakımından zengin olduğu için balın içerisinde de yüksek oranda C vitamini bulunur. Narenciye balının faydaları birkaç başlık altında inceleyelim.

1.Antioksidan Değeri Yüksektir

Narenciye balı antioksidan bakımından zengin bir bal türüdür. Yapılan çalışmalar sonucunda narenciye balının içerisinde; luteolin, kaempferol, galangin, naringenin, quercetin, hesperitin ve isorhamnetin isimli antioksidanların yer aldığı onaylanmıştır.

Bu antioskidanlar özellikle alerji, inflamasyon ve kansere karşı savaşmak için önemli rol oynar. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemlidir. Ayrıca kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

2. Mineral Bakımından Zengin

Narenciye balı mineral bakımından oldukça zengindir. Bu balın içerisinde; manganez, magnezyum, kalsiyum, selenyum, bakır, potasyum, çinko, boron ve sodyum yer alır. Narenciye balı tükettiğinizde bu mineraller doğrudan vücudunuza geçecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ihlamur Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Açık Yaraları İyileştirir

Bu özellik her ne kadar sadece narenciye balına ait olmasa da, genel olarak bal açık yaraların iyileşme sürecine yardımcı olur. Açık yara üzerine sürülen bal, yaranın üzerinde oluşan bakterili sıvıyı içerisine emer ve yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Burada önemli olan nokta ise organik bal kullanılması kullanılan balın içerisinde kesinlikle şeker bulunmamasıdır.

4.Bakterilerle Savaşır

Yapılan araştırmalar sonucunda balın bakterilere karşı etkili olduğu görülmüştür. Narenciye balının içerisindeki çeşitli patojenler, bakterileri önlemek ve en az seviyeye indirgemek için önemli bir rol üstlenmektedir.

Narenciye Balı Nasıl Üretilir?

Narenciye balı, ağaçların çiçeklerinden elde edilmektedir. Çoğunlukla Batı Akdeniz bölgesinde üretilen bu bal, Nisan – Mayıs arasında toplanır ve hasat edilir. Bu hasadı tamamlayan arıcılar ise yaz döneminde daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgesine göç eder.

Narenciye balının en büyük besin kaynağı portakal ağaçları olsa da, arılar mandalina ve limon gibi farklı narenciyelerden de nektar almaktadır. Oldukça yoğun bir aromaya sahip olan bu bal, diğer ballara alternatif olarak önemli bir konumdadır.

Narenciye Balının Özellikleri

Narenciye balını diğer ballardan ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Bunların en başında, coğrafi konum öne çıkmaktadır. Bu balın özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir.

Narenciye Balı Nasıl Olur?

  • Ağızda kolay dağılır ve rahatsızlık vermez. Kahvaltıda tüketmek için oldukça uygundur.
  • Balın rengi daha açık tonlarda ve parlak bir görünüme sahiptir.
  • Diğer ballara göre daha akışkandır.
  • Balın kokusu oldukça hoş ve narenciye aromalıdır. 
  • Keskin ve çok yoğun (tatlı) bir tadı yoktur.

Narenciye Balı Nasıl Tüketilir?

Narenciye balı için özel bir tüketim şekli sunmak doğru bir yaklaşım değildir. Özellikle kahvaltı sofralarına yakışan bu bal aşırıya kaçılmadığı sürece her gün, her öğünde tüketilebilir. Ayrıca, 1 yaşından küçük çocuklara kesinlikle bal verilmemelidir. Bunun yanı sıra bala karşı alerjisi olan kişilerin de doktora danışarak tüketmesi gerekmektedir.

Narenciye Balı Tadı Nasıl?

Tüketiciler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise narenciye balının tadıdır. Narenciye balı tat ve koku olarak diğer ballardan biraz farklıdır. Kokusu limon çiçeğini andıran bu bal çok tatlı değildir ve tüketirken baymaz. Ayrıca ekşi bir tadı da yoktur. Oldukça hafif, akışkan ve damakta güzel bir tat bırakan bu balı bir kere de olsa denemenizi ve kahvaltılarınıza dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çam Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Narenciye Balı Fiyatı

Ne yazık ki ülkemizde bal konusunda oldukça fazla sahtecilik olayları yaşanmaktadır. Hem üretici tarafında hem de satıcı tarafında gerçekleştirilen bu olaylar, piyasadaki fiyatlara yansıyarak oldukça geniş bir fiyat yelpazesi oluşturmaktadır. Unutulmaması gereken nokta ise ucuz fiyata gerçek bal olmayacağıdır.

Bunun için, internet üzerinden veya dükkanlardan farklı fiyatlarla karşılaşmanız mümkündür. Gerçek ve organik bir narenciye balının ortalama 850 gramı için; 90-120 ₺ ödenmesi oldukça normaldir.
Not: Bu fiyat, içeriğimizi yayınladığımız gün için ortalama olarak verilmiştir.

Narenciye Balı Nerede Bulunur?

Narenciye balı pek bilinen bir bal olmadığından dolayı, marketlerde veya organik ürün dükkanlarından bulmak her zaman için kolay olmayabilir. Bunun için çevrenizdeki yerleri detaylı bir şekilde araştırmanız gerekebilir. Bir diğer seçenek ise internet alışverişlerine yönelmek olacaktır. Bu sayede sipariş ettiğiniz ürün kapınıza kadar gelir. İnternet alışverişi yaparken, seçtiğiniz e-ticaret sitesinin güvenilir olduğuna ve ürünün yanında bal analiz belgesini de yolladığından emin olun. Ayrıca, sadece bal satışı üzerine kurulmuş olan e-ticaret sitelerini tercih edin.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

Nareciye Balı Nerede Üretilir?

Narenciye balı Akdeniz bölgesine özel bir üründür. Coğrafi olarak sıcak ve narenciye bakımından zengin bölgelerde üretilebilir.

Narenciye Balının Faydaları Nelerdir?

Narenciye balı, antioksidan ve mineral bakımından zengindir. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve mikrop, virüs, bakteri gibi zararlı canlılardan korunmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda açık yaraların üzerine sürülerek yaraların iyileşme sürecinin kısalmasını sağlar.

Narenciye Balı Nasıl Anlaşılır?

Narenciye balı, diğer ballara oranla daha akışkan ve açık tonlu bir görünüme sahiptir. Bunun yanı sıra kokusu; portakal, limon, mandalina gibi olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Narenciye Balı Fiyatı Nedir?

850 gr. gerçek ve organik narenciye balı için ortalama olarak 90-120 ₺ arasında ödenmesi gerekir. Bu fiyat bu makaleyi yayınladığımız tarih (2020) için geçerli olmakla beraber enflasyon veya diğer koşullara göre farklılık gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here