Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir? [✔️ Tüm Detaylar]

0
116

Propolis sağlıklı bir yaşam için en iyi arı ürünlerinden bir tanesidir. Mucizevi özelliğe sahip olan bu ürünün bir çok faydası bulunmaktadır. Aslında arıların kovanlarını korumak için özel olarak ürettikleri reçine kıvamında olan propolis, tam anlamıyla doğal antibiyotik özelliği taşımaktadır.

Özellikle hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kullanılmasıyla beraber pek çok hastalığa karşı da etkilidir. Bu içeriğimizde propolisin faydaları, özellikleri ve merak ettiklerinizin tamamını bulabilirsiniz.

Propolis Nedir?

propolis

Propplis, ağaç kabukları, yaprakların ve bitkilerin salgılarının arılar tarafından toplanıp yapışkan kıvamına getirmesiyle oluşur. Arıların bunu üretmesinin en temel sebebi kovanlarını korumak ve böcek, bakteri, istenmeyen mikroorganizmalar gibi zararlı canlıların kovana girmesini engellemektir.

İçeriğinde fenolik asit, esterler ve flavonoidler gibi çeşitli bileşikler bulunmaktadır. Tüm bunlar sayesinde doğal antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla antik çağlardan bu yana doğal ilaç olarak yaygın olarak kullanılmıştır.

Propolis toplandığı kaynağa göre sarı, yeşil ve koyu kahverengi tonlarında bulunabilir. Kendine has bir kokuya sahip olan bu mucizevi besin vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için en iyi tercihlerden bir tanesidir.

Propolis Faydaları

Propolisin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. En temel özelliği antibakteriyel yapıya sahip olması olduğu için bakterilere karşı kullanılmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyonlar, ülser ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de kullanılmaktadır. Propolisin faydaları şu şekilde sıralanabilir.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan araştırmaların sonucuna göre propolisin içerisinde yer alan bileşenler sayesinde antioksidan görevi gördüğü ortaya çıkmıştır. Bu sayede vücudumuzun serbest radikallerden zarar görmesini engeller. Ayrıca kronik hastalıklara karşı da savaşır. Böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

2. Sindirim Sistemi Hastalıklarını Engeller

Propolisin en çok kullanıldığı durumlardan bir tanesi mide ülseri, mide – bağırsak kanseri ve kolit hastalığıdır. Özellikle hastalıktan korunmak ve ilerlemesini engellemek için kullanılabilir. Mide ülseri olanlar için en çok tavsiye edilen besindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kekik (Geven) Balı Faydaları ⭐ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

3. Kansere Karşı Korur

Bazı kanser türlerine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle kanserli hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini engellemektedir. İçerisinde yer alan  clerodane, diterpenoid ve kafeik asit bileşikleri sayesinde kanser hücrelerinin birbiriyle olan iletişimini keser ve yayılmasını engeller. Böylece kanserin gerilemesine yardımcı olur.

4. Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Korur

propolis faydaları

Yaygın olarak bilindiği gibi girip hastalığının nedeni influenza virüsüne maruz kalmaktır. Propolisin içeriğinde yer alan bileşikler virüslere karşı koruma sağladığı için grip gibi hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Aynı zamanda iltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumlara karşı da etkilidir.

5. Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Korur

Alerjik veya herhangi bir sebepten dolayı, mevsimsel geçişlerde yaşanan solunum rahatsızlıkları için boğaza uygulanabilir. Antimikrobiyal etkisi sayesinde astım, bronşit gibi hastalıklarda etkilidir.

6. Ağız ve Diş Sağlığı İçin Etkilidir

Ağız hijyenini sağlamak için en etkili yöntemlerden bir tanesi propolis kullanmaktır. Antibakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki bakterileri yok eder ve üremesini engeller. Bu sayede diş çürüklerini erteler veya önler. Aynı zamanda diş etlerinde oluşan iltihaplanmaları engeller. Bunun için diş macununun içerisine propolis eklenebilir.

7. Uçukları Tedavi Eder

Herpes virüsünden dolayı ortaya çıkan uçuk yarası propolis kullanarak engellenebilir. Virüsleri etkisiz hale getirme özelliği olduğu için uçuğun üzerine doğrudan sürülerek uygulanabilir.

8. Yanıkları İyileştirir

Yanık yaralarının iyileşme hızını arttırmak için kullanılır. İçeriğindeki flavonoid gruplar yanığın üzerinde bakteri oluşumunu engeller. Bu sayede yanık yarası daha hızlı iyileşecektir.

Propolis Ne İşe Yarar?

propolis ne işe yarar

Propolisin faydalarını sıraladıktan sonra ne işe yaradığı hakkında bilgi vermek gerekebilir. İnsan sağlığı için pek çok hastalığa karşı kullanılmasıyla beraber son dönemlerde daha çok virüsleri etkisiz hale getirmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra en sık kullanılan alanlardan bir tanesi ise, ağız ve diş sağlığını sağlamaktır.

İnsan sağlığının yanı sıra arıların yaşamları için de oldukça önemli bir maddedir. Propolis sayesinde kovandaki arıların hastalanması, kokması, ve kovanın temiz olması sağlanır. Aynı zamanda kış aylarında kovan girişini küçültmek için de propolis kullanılmaktadır.

Propolis Çeşitleri Nelerdir?

Propolis kovandan alındığında direkt olarak tüketmek kolay değildir. Bunun için tüketime uygun hale getirilebilir. Örneğin saf propolis suya karışmaz ve tüketildiğinde dişlere ve damağa yapışabilir. Dolayısıyla propolisin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

propolis çeşitleri

  1. Sıvı Propolis: Sıvı propolis en yaygın olarak kullanılan türüdür. Yoğurt, ekmek, pekmez gibi gıdaların içerisine dökülerek tüketilebilir.
  2. Propolis Damla: Aslında sıvı propolisin damlalık şişelere konulmasıdır. En çok tercih edilen türüdür. Doğrudan tüketilebileceği gibi su, meyve suyu, süt gibi içeçceklerin içerisine katılabilir.
  3. Propolis Sprey: Doğrudan uygulanmak üzere üretilmiştir. Özellikle ağız ve diş sağlığı için kullanımı en kolay çeşididir.
  4. Katı Propolis: Propolisin ham halidir. suda çözünmez ve reçinemsi yapıdadır. Dolayısıyla tüketirken dişlerinize ve damağınıza yapışabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lavanta Balı Faydaları ⭐️ Neye İyi Gelir? [✔️NASIL TÜKETİLİR?]

Propolis Nasıl Kullanılır?

propolis nasıl kullanılır

Propolis doğası gereği suda çözünmeyen bir maddedir. Ancak, alkolle çözülerek suya karışan bir hale getirilmektedir. En uygun kullanım şekli damla olarak kullanmaktır. Bu şekilde doğrudan tüketilebileceği gibi gıdalara karıştırarak da tüketilebilir. Genellikle yoğurt, bal, ekmek gibi gıdalara karıştırılmaktadır.

Eğer suda çözünen propolis kullanıyorsanız, meyve suyu, su, süt gibi içeceklerin içerisine karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Propolisin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

propolis zararları

Propolis oldukça faydalı bir besin olsa da bazı durumlarda yan etkiye sebep olabilir. Bunlar:

  • Aşırı tüketildiğinde mide ağrısı gibi sindirim sorunları oluşabilir.
  • Uzun süre kullanılması durumunda alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
  • Astım hastaları, emzirenler ve hamileler için kullanılmadan doktora danışılması gerekir.
  • Alkol ile tüketilmesi durumunda mide bulantısı yaşanabilir.
  • Propolis, kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı için planlı ameliyatlardan 2 hafta önce kullanılması sonlandırılmalıdır.

Propolis Fiyatı

Propolisin fiyatı değişkenlik gösterebilir ancak son dönemlerde sahte ürünlerle çok sık karşılaşılmaktadır. Dolayısıyla ucuz propolisleri tercih etmek pek doğru değildir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse 20 mL sıvı propolis için 40₺ öngörülebilir. Bu fiyatın altındaki propolisler için şüpheli bir duruş sergilemek yanlış olmayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular – Hızlı Cevaplar

Propolis Nedir?

Propolis arıların kovanlarını hastalıklara ve çevresel faktörlere karşı korumak için ürettikleri reçinemsi maddedir. Antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolisin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi, virüslere karşı koruma sağlaması ve enfeksiyonları engellemesiyle ön plana çıkmaktadır. Tüm faydaları için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Propolisin Zararları Var Mı?

Propolis her ne kadar faydalı bir besin olsa da aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aksi halde mide sorunları yaşanabilir. Bunun yanı sıra, hamile ve emzirenlerin doktor gözetiminde kullanması gerekir.

Propolis Çeşitleri Nelerdir?

Propolis aslında reçinemsi yapıya sahiptir. Ancak insanların tüketebilmesi için farklı biçimlerde görülebilir. Genellikle sıvı formu tercih edilmektedir.

Propolis Fiyatı Nedir?

Propolis ürünlerinde çok fazla sahtecilik durumu görülmektedir. Dolayısıyla piyasada çok uygun fiyatlara propolis görülebilir. Ancak ortalama olarak 20 mL sıvı propolis için 40 ₺ ödenmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here